Efter en god lang pause, siden april, genoptager jeg nu mine månedlige planer. Jeg synes, det er så hyggeligt at kigge frem, og senere tilbage, i tiden. Der sker bare så meget i mit liv pt. Både med arbejde, graviditet, indretning af børneværelse. Og mine planer for oktober bærer da også godt præg af den kommende beboer.
Læs også: Mit nye arbejde i møbelbranchen
Mine planer for oktober
- Jeg skal til jordemoder for anden gang. Synes det var en meget behagelig oplevelse sidste gang. Der tog jeg afsted alene, men denne gang tager min mand med.
- På lørdag skal jeg mødes med min veninde Chau til en omgang brunch.
- Faktisk skal jeg også tøsehygge med min søster og min lille niece. Har slet ikke fået set dem siden mit bryllup.
- I september fik jeg tilmeldt mig et hav af babypakker, så dem vil jeg rundt og hente.
- Næste weekend tager jeg forbi Baby & Småbørnsmessen i Øksnehallen. Glæder mig til at snuse lidt rundt og få en masse gode tips.
- Min søster fylder år og har inviteret til fødselsdagshygge.
- I slutningen af måneden tager jeg min mand under armen og stikker afsted mod Ystad Saltsjöbad. Jeg har aldrig været der før, og mine forventninger er tårnhøje.
- Jeg har tilmeldt mig et event med seje Cana Buttenschøn i BabySam. Alene. Glæder mig til vise ord.
- Om et par uger er det to måneder siden, jeg blev gift med min mand. Tænker det skal fejres i sofaen med take-away og en god film.
- Siden engang i juli har jeg været i svømmehallen næsten en gang om ugen. Jeg håber på, jeg kan komme afsted lidt flere gange om ugen, mens jeg stadig er frisk. Nyder tiden alene.
- Min svigerinde og hendes mand har inviteret på lørdagsmiddag.
- I oktober afholder mange PR bureauer pressedage, og jeg kan lige nå to steder efter arbejde.
- Jeg begynder til fødselsforberedelse hver anden uge. Er godt nok spændt på det.
- Søde Malue holder brunch-housewarming i sin fine lejlighed på Frederiksberg.
- Jeg er blevet udvalgt til at deltage i noget fokusgruppe (om bleer) hos Lahme Kommunikation.
Pyh. Synes jeg bliver helt forpustet af at læse det. Har du nogle spændende planer for denne oktober måned?
Sikke en masse gode planer 🙂
Forfatter
Ja, det synes jeg også 🙂 Glæder mig til det hele men altså især til vores bryllupsgave og baby moon til Ystad 🙂