Dagens 050714 – Nyklippet og til tøsehygge

Med det lækre vejr vi har her i weekenden, er der næppe mange af jer, der sidder og læser blogs. Selv har jeg været en tur i udendørs svømmehal i dag, så nu trænger jeg til et hvil i skyggen. Og det passer jo perfekt med et blog indlæg.

I går aftes var jeg inviteret til middag og tøsehygge hos min veninde for at fejre, at hun netop har færdiggjort sin uddannelse. Det var en super hyggelig aften, og jeg valgte at hoppe i dette sæt, som er klassisk, comfy og casual på samme tid.

Blusen er ny og en gave fra Dressme.dk. Synes den er så fin og netop god til en sen sommeraften i det lune vejr. Jeg kan ret godt lide kombinationen af grov strik og fine tråde i glimmer samt de løse ærmer og detaljen bagpå. Find den til 229kr. Den findes også i sort. Der er rigtig mange fine ting inde hos Dressme.dk, og priserne er rigtig gode.

[Dressme.dk bluse, Black Swan Fashion nederdel, Bianco Footwear stiletter, Decadent Copenhagen taske, Stine A Jewelry ring, Casio ur]

26 Comments

  1. Anne Schmidt - WhatWhenWhere
    8. juli 2014 / 16:24

    Hej Louise

    WOW!!! Det look er altså SUPER godt til dig – det matcher uden tvivl godt din figur med en stram nederdel. Du ser skøn og lækker ud! 🙂

    Anne

    • Lullumut
      Forfatter
      8. juli 2014 / 22:10

      Velkommen hjem fra Tropperne! 🙂
      Ih, du er altså sød 🙂 Tak 🙂 Næste gang, i morgen, jeg står og kigger tvivlsomt ned ad mig selv, vil jeg huske dem 🙂 <3

      • Anne Schmidt - WhatWhenWhere
        10. juli 2014 / 12:14

        Det skal du altså bare gøre. Vi er ALT for gode til at være ALT for selvkritiske os kvinder. Jeg kan også finde 117 dumme fejl, jeg er ved at kaste op over hos mig selv. Vi bliver ALDRIG tilfredse.

        Så ja, gå ud af døren fuld af “confidence” – for det gør i sig selv, at du lige bliver 10% mere lækker! 🙂

        Knus Anne

        • Lullumut
          Forfatter
          10. juli 2014 / 22:30

          Du er sød og fuld af livsbekræftelse 🙂 <3
          Knus

      • Anne Schmidt - WhatWhenWhere
        10. juli 2014 / 12:15

        og PS… jeg har jo taget troperne med hjem til DK… hvad sker der lige for det vejr! Sidder og sveder tran som en stukket gris! 🙂

        • Lullumut
          Forfatter
          10. juli 2014 / 22:30

          Det er jo så vildt 🙂 Tak for det! Dog lige varmt nok på job 🙂 Vi har 28-29 grader på kontoret, så hjernen brænder altså lige lidt sammen.

    • Lullumut
      Forfatter
      8. juli 2014 / 22:09

      Tak! 🙂 Åh, nu håber jeg ikke, du klipper alt for meget af dit lange, smukke hår 🙂

  2. 7. juli 2014 / 15:54

    Hvor er det blevet flot til dig. Har du gjort noget ved farven? Den er super flot.

    /Chau

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:14

      Tak søde! 🙂 Næ, slet ikke 🙂 Det får bare et andet skær, når jeg glatter det. Jeg har faktisk brugt den der jelly fra L’oréal, men det ser da godt nok ikke lysere ud på det her billede.

  3. Ida
    7. juli 2014 / 05:59

    Ej øv jeg så slet ikke dine sko 🙁 Men tak for igår og for gaven – I er de bedste <3

    Og er du gal jeg glæder mig til at komme ned syd på og bage hoppe i vandet, efter jeg så dit instagramsbillede igår. 😉

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:13

      Du havde også travlt med at lave mad – men jeg gik op ad dine mange trin uden dem, haha 🙂 Det var så lidt, glæder mig til at høre din vurdering af bogen 🙂
      Ellers kan du jo bare tage i udendørs svømmehal, så får du mega ferie stemning 🙂

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:12

      Tusind tak! 🙂

  4. Guapizimo
    6. juli 2014 / 19:54

    Så fint med det nyklippede hår 🙂

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:12

      Tak skal du have 🙂

  5. Katrine Guldbæk
    6. juli 2014 / 18:41

    Hvor er dit nye hår bare vildt fint – dejligt at gå sommeren i møde med nyklippet frisure 🙂

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:11

      Mange tak 🙂 Det er nemlig rigtigt 🙂

  6. Ida
    6. juli 2014 / 18:29

    Piiiift, hvor er du lækker Louise!
    Dit hår er enormt lækkert til dig og nuancerne i outfittet spiller perfekt sammen! 🙂

    // Ida

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:11

      Av, tak Ida 🙂 Du er da sød 🙂

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:10

      Tusind tak! 🙂

  7. Memsen
    6. juli 2014 / 18:07

    Det klær’ dig bare SÅ godt med pandehår 🙂

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:10

      Mange tak 🙂

  8. Line - Infashionwebelieve
    6. juli 2014 / 17:59

    Hvor er det bare fint til dig dit nye hår!!

    • Lullumut
      Forfatter
      7. juli 2014 / 21:09

      Tak søde! 🙂

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Indholdet er beskyttet!